Wraz z końcem września rok akademicki 2022/2023 zapisał się w historii na stałe. Nie był to jednak czas próżny, a w szczególności dla Studenckiego Koła Naukowego Transportu Lotniczego.

Wakacje 2022 SKNTL zakończyło niepowtarzalnym wyjazdem integracyjnym do Gdańska, gdzie obecni tam członkowie Koła mieli możliwość zwiedzenia Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Było to doskonałe zwieńczenie wakacji, a także zastrzyk motywacji do pracy w nadchodzącym wówczas nowym roku akademickim.

Akademicką przygodę minionego roku 2022/2023 SKNTL rozpoczęło corocznymi przygotowaniami do rekrutacji nowych kandydatów oraz zbliżającego się listopadowego Walnego Zebrania. Podczas drugiego z wymienionych wydarzeń zaprezentowane zostały cele Koła na nadchodzący rok akademicki, począwszy od zmiany członków zarządu. Co więcej, po ponad dwóch latach zaszła także zmiana Przewodniczącego Koła. Wraz z dniem 24 listopada nową Przewodniczącą została Julia Wieliczko, a wcześniej wspomniana rekrutacja powiększyła grono osób związanych z SKNTL. Oznaczało to, że nadszedł czas zamknięcia bramek i zajęcia drogi startowej, by móc wyruszyć w przestrzeń pełną nowych doświadczeń i wyzwań, która czekała na SKNTL tuż po oderwaniu się od nawierzchni!

W pierwsze dni grudnia, SKNTL przeszło do realizacji jednego z kilku zamierzeń – zorganizowania spotkania wigilijnego na Wydziale Transportu. Wśród gości pojawiło się wielu absolwentów Wydziału Transportu, a także osobowości szczególnie związane z lotnictwem m.in. Dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie – Pan Piotr Czech. Takie liczne, zaszczytne grono osób zdecydowanie stanowiło fundament wigilijnej atmosfery. Podczas spotkania studenci mieli okazję wysłuchać wielu historii sprzed lat związanych z Wydziałem Transportu, podyskutować na temat łączący każdego uczestnika Wigilii, a także zacieśnić relacje między sobą.

W okresie noworocznym studenci przeszli do realizacji kolejnego odłamu akademickiego projektu modelu lotniska – strefy symulacyjnej. Będąc w stanie „cold and dark” skupili swoją działalność na zapewnieniu odpowiedniego środowiska pracy. Jak się okazało, był to proces kilkutygodniowy. Pierwszym krokiem był research na temat oprogramowań do symulacji naturalnej zmienności procesu. Kolejnym z nich – zdobycie specjalnej licencji. Kiedy obydwa etapy zostały zrealizowane, członkowie Koła zorganizowali podstawowe szkolenia z użytkowania wybranego oprogramowania. W ten sposób pozyskane zostało niezbędne dla Koła narzędzie, pozwalające przeistoczyć zamiary studentów w początki ich wykonania.

Jak dalej przebiegał rok akademicki 2022/2023 dla SKNTL?

„Równolegle z nauką symulacji od strony technicznej, skupiliśmy się również na nadchodzących wydarzeniach dla Koła.” – mówi Jakub Kowalski (jeden z członków zarządu Koła) -  „Jednym z największych w tym roku była m.in. Konferencja Air Cargo 2023 w Siedlcach. Już od kwietnia intensywnie zabraliśmy się za współpracę z jej organizatorami, przygotowując m.in. spotkanie przedkonferencyjne na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Zanim jednak konferencja się odbyła, miało miejsce również wiele innych wydarzeń takich jak: Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej, AeroDay na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, a także kolejne Walne Zebranie Koła.” (O szczegółach wszystkich z wyżej wymienionych wydarzeń można dowiedzieć się na profilu instagramowym Koła, klikając tutaj.„W celu ułatwienia prac w Kole zespół Airside połączył siły z zespołem Symulacji, skupiając się tym samym na stworzeniu pierwszego, fundamentalnego etapu działania. Organizowane kilkukrotnie były zebrania, wspólne narady, a także podział zadań. Postępy prac obydwu zespołów widoczne były z tygodnia na tydzień. W takiej atmosferze, w połączeniu z pożegnaniem letniej sesji studenckiej wkroczyliśmy w okres wakacyjny.” – podsumował Daniel Czagan (członek zarządu SKNTL).

Zdawać by się mogło, że w okresie wakacyjnym Koło Naukowe ma znacznie ograniczoną działalność, a większość jego członków nie uczestniczy w jego życiu. Nic bardziej mylnego! Wakacje w SKNTL również bogate były w kilka wydarzeń, o których nie sposób zapomnieć. Jednym z nich było wyjście do Centrum Operacyjnego Polskich Linii Lotniczych LOT. Dzięki doskonałej współpracy oraz ciepłym przyjęciu Koła ze strony organizatorów wycieczki z PLL LOT, lipcowe „odwiedziny” w siedzibie LOTu zapadły w pamięci każdego obecnego tam członka na zawsze. W sierpniowe dni członkowie SKNTL odwiedzili także Radom, podziwiając podniebne pokazy lotnicze, które co roku należą do największych pokazów lotniczych w Polsce. Wrześniowa konferencja znana również jako Kongres Rynku Lotniczego w swojej tegorocznej VI edycji również dostarczyła członkom Koła niezapomnianych wrażeń. Było to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, gdzie obecni tam prelegenci (m.in. przedstawiciele wielu firm, osoby reprezentujące lotniska, a także reprezentanci partii politycznych) mieli okazję wypowiedzieć się na kluczowe dla tegorocznej edycji tematy związane z lotnictwem. Co więcej, wakacje były również momentem powstania nowej serii na Instagramie Koła o nazwie „SKNTL Spotting”.

Październik jest miesiącem, który rozpoczyna kalendarzowo nowy rok akademicki. Dla SKNTL rozpoczyna się on bowiem w listopadzie wraz z Walnym Zebraniem. W samym październiku miały miejsce jeszcze trzy wydarzenia, w których Koło uczestniczyło. Były to: XII Noc w Instytucie Lotnictwa, Targi Kół Naukowych KONIK, a także wyjazd w celu zwiedzenia lotniska w Poznaniu im. Henryka Wieniawskiego, dzięki konkursowi zorganizowanemu przez firmę Welcome AS. Ponownie odsyłamy wszystkich czytelników do Instagrama SKNTL, na którym możecie dowiedzieć się o szczegółach poszczególnych wydarzeń.

Jaki zatem był ten rok? O odpowiedź na to pytanie zapytana została obecna przewodnicząca Koła – Julia Wieliczko.

- „W ostatnim roku kontynuowaliśmy działanie przy projekcie Akademickiego Modelu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Skupiliśmy się głównie na symulacjach strefy Airside. Ponadto zależało nam, aby promować lotnictwo i motywować naszych członków do działania poprzez udział w różnych wydarzeniach, m. in. wizycie w Centrum Operacyjnym PLL LOT oraz wyjeździe na pokazy lotnicze Airshow w Radomiu.  Dodatkowo poszerzaliśmy naszą wiedzę podczas udziału w konferencjach takich jak AirCargo w Siedlcach oraz Kongres Rynku Lotniczego w Warszawie.”

Jakie są dalsze plany związane z działalnością Koła na najbliższy rok?

- „W rozpoczynającym się roku akademickim planujemy skupić się na rozwoju aktualnych projektów oraz możliwości rozpoczęcia nowych. Chcemy wykorzystać to, czego nauczyliśmy się do tej pory, a także podzielić się naszą wiedzą z nowymi kandydatami.” – mówi Julia Wieliczko – „Planujemy także postawić na większą integrację członków naszego Koła oraz jeszcze bardziej intensywną promocję lotnictwa wśród studentów”.

Słowem podsumowania, tak właśnie wyglądał ubiegły rok akademicki w szeregach Studenckiego Koła Naukowego Transportu Lotniczego. Jesteście ciekawi co przyniesie kolejny etap? Śledźcie SKNTL na bieżąco w social mediach!

Instagram: https://www.instagram.com/skntlpw/

Facebook: https://www.facebook.com/skntlpw