W dniach 18-19 maja 2024 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Transportu Lotniczego (SKNTL) wzięli udział w Hackathonie Aviatech Challenge w Mielcu. Było to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło intensywną pracę z niezapomnianymi atrakcjami. Przez cały weekend uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z innowacyjnymi wyzwaniami i współpracować nad nowatorskimi projektami dla przemysłu lotniczego.

W ramach Hackathonu, studenci SKNTL (wraz z pozostałymi członkami wydarzenia) otrzymali 24 godziny czasu na stworzenie projektu, z czego 17 godzin poświęcili na intensywną pracę nad projektem, 5 godzin spędzili na korzystaniu z atrakcji m.in. zaawansowanych symulatorów lotu szybowcem czy F-35, a zaledwie 2 godziny przeznaczyli na sen. Efektem ich wysiłków był projekt EGS (Emergency Guard System) – nowatorski system zaprojektowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa na lotniskach.


EGS zakłada rozmieszczenie armatek wzdłuż drogi startowej, które to połączone rurami ze zbiornikami umieszczonymi w kontenerach, mogłyby wystrzeliwać pianę gaśniczą w sytuacjach awaryjnych. Celem tego rozwiązania jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się pożaru oraz zmniejszenie ryzyka podczas lądowania samolotu bez podwozia. Pianowa powłoka na drodze startowej redukowałaby tarcie między podłożem a konstrukcją samolotu, minimalizując potencjalne uszkodzenia.

Z dumą informujemy, że projekt EGS przyniósł naszym studentom zaszczytne drugie miejsce w Aviatech Challenge! To wyróżnienie jest dowodem na ich zaangażowanie, kreatywność i zdolność do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Oprócz intensywnej pracy, uczestnicy Hackathonu mieli okazję wziąć udział w licznych atrakcjach zorganizowanych przez gospodarzy wydarzenia. Były to m.in. spotkania z ekspertami z branży, długie rozmowy z mentorami, basen, symulatory lotu oraz integracyjny wieczór przy grillu, które pozwoliły na wymianę doświadczeń i nawiązanie nowych znajomości.

Serdecznie gratulujemy pozostałym uczestnikom, którzy zajęli wysokie miejsca i otrzymali wyróżnienia w Aviatech Challenge. Gratulujemy również zespołom, które pomimo braku wyróżnienia dały z siebie wszystko w ciągu intensywnych 24 godzin i stworzyły równie zaawansowane projekty z ogromnym potencjałem na zabłyśnięcie na przyszłym rynku! Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość.

Chcecie dowiedzieć się więcej o naszej działalności i kolejnych osiągnięciach? Śledźcie SKNTL na bieżąco w naszych mediach społecznościowych!

Instagram: https://www.instagram.com/skntlpw/
Facebook: https://www.facebook.com/skntlpw
X (Twitter): https://x.com/skntlpw
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/skntl/