Dnia 20 marca 2024r. mieliśmy przyjemność organizować "Dzień z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT" na Wydziale Transportu PW. Naszym celem było zaprezentowanie studentom sektorów działalności największego polskiego przewoźnika lotniczego, wszechstronnych możliwości zatrudnienia, jakie oferuje firma oraz zainspirowanie do zainteresowania się pracą w branży lotniczej.

Wydarzenie podzielone zostało na 5 paneli. Pierwszym z nich była prezentacja na temat pracy w biurze floty przedstawiona przez Pana Macieja Dziudzika – Dyrektora Biura Floty oraz Panią Dorotę Michalską – Eksperta ds. finansowania floty samolotów. Opowiedzieli oni o procesie wyboru oraz zakupu samolotów przez linię lotniczą, a także przedstawili plany rozwoju floty LOTu na przyszłość.

Drugi panel poświęcony był tematowi techniki. Pan Damian Czarnecki – Główny Specjalista ds. Zarządzania Ciągła Zdatnością do Lotu przedstawił nam jak dużym i rozbudowanym obszarem w linii lotniczej jest CAMO, a także zwrócił naszą uwagę, jak bardzo ważne w lotnictwie są systematyczne i skrupulatne przeglądy samolotów.

Kolejnym wystąpieniem był panel pod tytułem ,,Co wpływa na cenę biletu i na czym polega zarządzanie przychodem?”. Ekspertami prowadzącymi ten panel byli Pan Piotr Szałas (dział oferty grupowej), Pan Michał Grzesiński (dział revenue science and system) oraz Pan Bartosz Przybysz (sekcja zarządzania przychodami PL SH). Ich prezentacja poświęcona była m.in. rozwianiu wielu krążących mitów na temat zakupu biletów lotniczych. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jakie czynniki wpływają na cenę biletu i jak kupować, aby zapłacić najmniej.

Czwartym panelem była prezentacja Pana Sławomira Facona – Zastępcy Dyrektora Biura HR. Opowiedział nam on jak dba się o zapewnianie maksymalnego bezpieczeństwa w miejscu takim, jak największa polska linia lotnicza.

Ostatnim wystąpieniem tego wydarzenia był panel prowadzony przez Pana Kapitana Jacka Mainkę. Podzielił się on z nami swoim obszernym doświadczeniem, związanym z intensywnie zmieniającym się na przestrzeni ostatnich lat światem lotnictwa. Było to niewątpliwie jedno z najciekawszych przemówień tego dnia, zwieńczone historią o najbardziej pamiętnym dniu z historii kariery Pana Kapitana.

Dodatkowo, poza panelami, studenci mogli odwiedzić strefę HR PLL LOT.  Przedstawiciele linii odpowiadali tam o szczegółach stażu wakacyjnego LOT Summer Internship oraz o innych możliwościach zatrudnienia w firmie. Samo wydarzenie pokazało nam, jak dużym zainteresowaniem cieszą się branża lotnicza oraz spotkania studentów z pracodawcami. Uczestnicy zadawali wiele ciekawych i nietypowych pytań, a frekwencja podczas paneli udowodniła, że lotnictwo w Polsce to miejsce, które przyciąga coraz więcej młodych ludzi.